Jak My budujemy dom z YTONG'a

Ogniwo najistotniejsze
- to tzw. pierwsza warstwa, od niej bowiem zależy jakość całej ściany naszego domu. Poprawne położenie pierwszej warstwy ma wpływ na dokładność wykonania całego budynku.
Pamiętamy o kilku podstawowych czynnościach, związanych z murowaniem pierwszej warstwy: 
a) na ławach fundamentowych stawiamy ściany fundamentowe, które izolujemy przeciwwilgociowo i cieplnie


Kopanie ław fundamentowych

b) poziomą izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych wykonujemy z warstwy papy termozgrzewalnej
c) na izolacji układamy zwykłą zaprawę cementową, w której stosunek cementu do piasku wynosi 1:3
d) na zaprawie cementowej ustawiamy bloczki pierwszej warstwy

Na pierwszą warstwę najczęściej stosujemy bloczki YTONG o wysokości 20 cm. Murowanie ścian zewnętrznych rozpoczynamy od narożników.

Pamiętamy, aby pióra bloczka były skierowane na zewnątrz - ułatwi to późniejsze prace tynkarskie. Linie prawidłowego ułożenia kolejnych bloczków pierwszej warstwy wyznaczamy za pomocą sznurków murarskich rozciągniętych pomiędzy narożnikami ściany. Po wymurowaniu warstwy bloczków szlifujemy ich górną powierzchnię, aby zaprawa miała lepszą przyczepność do bloczków.

Zalewanie ław fundamentowych oraz wyprowadzenie ścian fundamentowych




Wykończenie ścian fundamentowych, ocieplenie i wypełnienie przestrzeni piaskiem




Ława fundamentowa i przygotowanie bloczków YTONG
Ściany
Gdy pierwszą warstwę mamy już za sobą, najważniejsze staje się przestrzeganie podstawowych zasad murowania, aby ściany naszego domu były proste i bardzo równe.



Zasady prawidłowego murowania dotyczą:
a) przygotowania zaprawy
b) wykonania spoiny poziomej
c) murowania kolejnych warstw
d) szlifowania
e) łączenia bloczków



Po naniesieniu zaprawy o konsystencji gęstej śmietany na górną powierzchnię 2-3 bloczków (tak, aby nie zasychała), przystępujemy do murowania kolejnej warstwy. Zawsze rozpoczynamy murowanie od narożników - pomiędzy nimi rozciągamy sznurek murarski, który ułatwia nam ustawienie bloczków YTONG w jednej płaszczyźnie. Po wymurowaniu każdej warstwy bloczków szlifujemy ich górną powierzchnię, a drobne zanieczyszczenia i powstały pył  usuwamy szczotką. Dzięki temu zaprawa ma lepszą przyczepność do bloczków. Bloczki profilowane YTONG, z piórem i wypustem, układamy na styk - bez spoiny pionowej. Murując kolejne warstwy przesuwamy spoiny pionowe w stosunku do poprzedniej warstwy co najmniej o 8 cm.



Zaprawę przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, czyli wsypujemy odpowiednią ilość zaprawy do wody i za pomocą wolnoobrotowej wiertarki z mieszadłem mieszamy aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.  

Jeżeli odległość między narożnikami nie jest całkowitą wielokrotnością długości bloczka, warstwę uzupełniamy odpowiednio przyciętym fragmentem bloczka. W miejscu, gdzie wmurowujemy docięty bloczek, wykonujemy spoinę pionową.



Nadproża
Nasze domy budujemy w pełnym systemie YTONG, czyli stosujemy również nadproża - w formie belki, której montowanie zajmuje nam niewiele czasu. Zaletą gotowego nadproża jest fakt, iż nie potrzebujemy dodatkowej izolacji, zbrojenia czy podparcia.



Nadproża są elementami nośnymi służącymi do przykrywania otworów okiennych i drzwiowych w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. Gotowe nadproża YTONG mają postać zbrojonych elementów z betonu komórkowego. Cechują się wysoką ochroną ciepła oraz szybkim i prostym montażem.



Gotowe nadproża umieszczamy symetrycznie nad otworami okiennymi lub drzwiowymi. Przykładowo w ścianach o grubości 36,5 cm układamy gotową belkę nadprożową YN o szerokości 36,5 cm. Możemy również zastosować tutaj belki YF YTONG (są one lżejsze, ale wymagają większego nakładu pracy). Wówczas układamy dwie belki YF szerokości 17,5 cm obok siebie. Spoinę między nimi uzupełniamy cienkowarstwową zaprawą. Następnie nadmurowujemy warstwę bloczków. Aby takie nadproże funkcjonowało prawidłowo, wypełniamy spoinę pomiędzy nadmurowanymi bloczkami cienkowarstwową zaprawą.





W systemie YTONG mamy do wyboru dwa rodzaje nadproży prefabrykowanych - o symbolu YF, pozwalające na wykonanie nadproża nośnego na budowie poprzez nadmurowanie warstwą bloczków lub gotowe nadproża nośne o symbolu YN. Jeśli jednak na budowie trzeba wykonać nadproże żelbetowe, przygotowujemy wówczas specjalny szalunek.



W systemie YTONG funkcję szalunku pełnią kształtki "U", wewnątrz których umieszczamy zbrojenie oraz pasmo izolacji cieplnej, a całość zalewamy betonem.



Wbudowanie gotowych belek nadprożowych YTONG znacznie ułatwia wykonanie otworów okiennych o nietypowych kształtach, np. okrągłym, łukowym, trójkątnym lub trapezowym.



Łączenie ścian zewnętrznych z wewnętrznymi nośnymi
Kolejnym etapem w trakcie stawiania domu jest łączenie ścian zewnętrznych ze ścianami nośnymi wewnątrz budynku oraz stawianie ścianek działowych.

Na początku zwracamy uwagę na wiązanie murarskie. W sytuacji, gdy bloczki przeznaczone na ściany wewnętrzne, są "zimniejsze" od tych, które zostały przeznaczone na zewnątrz - przewiązanie wykonujemy nie na całą szerokość muru, a jedynie na głębokość minimum 15 cm. Dzięki takiemu zabiegowi minimalizujemy ucieczkę ciepła w tym miejscu.



Mając to na uwadze, przystępujemy do łączenia ścian. Wewnętrzną ścianę nośną najlepiej budować razem ze ścianą zewnętrzną, a wtedy wiązanie murarskie wykonujemy w co drugiej warstwie bloczków.

Liczy się precyzja - odpowiednio przycięte bloczki ściany zewnętrznej pozwolą na wprowadzenie bloczków ściany wewnętrznej na wymaganą głębokość.
Stawianie ścian działowych - jak uzyskać gładką powierzchnię ściany
Murowanie ścian działowych rozpoczynamy od wyznaczenia linii jej przebiegu, a następnie poziomujemy dolną warstwę. Jeśli szlichta podłogowa jest wykonana dokładnie, nie mamy potrzeby poziomowania pierwszej warstwy; można ją ułożyć bezpośrednio na cienkiej spoinie.
Dowiązanie ściany działowej do ściany nośnej wykonujemy przy pomocy kotwy wykonanej ze stali nierdzewnej, którą wmurowujemy, w co trzecią spoinę. Kotwy jednym końcem powinny być wmurowane w ścianę nośną, a drugim zatopione w spoinie ściany działowej.
Kiedy planujemy postawienie ścian działowych w innym miejscu niż pierwotnie, możliwe jest dowiązanie się za pomocą tych samych łączników. Tym razem zginamy je pod kątem prostym i przybijamy do bloczków ściany nośnej.
Murując bloczki pamiętamy o przesunięciu spoin pionowych o minimum 8 cm.
Montaż stropów ze zbrojnego betonu komórkowego YTONG
Montaż stropu YTONG'a jest niezwykle uproszczony. Czas montażu jest tylko uzależniony od skomplikowania powierzchni stropu. Orientacyjnie można przyjąć, że brygada złożona z trzech osób i dysponująca dźwigiem samochodowym potrzebuje około 4 do 6 godzin na zmontowanie stropu o powierzchni ok. 100 m2.



Przed rozpoczęciem montażu sprawdzamy bardzo dokładnie wymiary w świetle podpór, wymiary płyt oraz wypoziomowanie górnej powierzchni ścian.







Płyty nie wymagają dodatkowego podparcia montażowego. Układając płyty zwracamy uwagę na minimalną głębokość podparcia, która uzależniona jest od rodzaju podpory oraz rozpiętości płyt. Minimalna głębokość podparcia na ścianie murowanej wynosi 7 cm, natomiast na ścianie lub belce żelbetowej, na belce stalowej i drewnianej wynosi 5 cm.



Ponadto długość oparcia musi być większa od L/80, gdzie L - rozpiętość w świetle podpór. Wpusty powstałe po zamontowaniu płyt zazbrajamy prętem ∅8 kotwionym w wieńcu, a następnie wpusty i wieńce wypełniamy betonem. W fazie wykończenia budynku na płytach stropowych YTONG montujemy podłogę pływającą.



Dolną powierzchnię płyt stropowych malujemy farbą, wypełniając wcześniej spoiny między płytami szpachlą trwale plastyczną. Innym rozwiązaniem jest pokrycie warstwą tynku. W tym przypadku spoiny należy zaszpachlować i przykleić pasek z włókna szklanego zabezpieczający przed powstawaniem rys.



Płyty stropowe YTONG można wysuwać poza obrys budynku, co jest jedną z ważniejszych zalet tego systemu. Wykonany w ten sposób balkon wyklucza powstanie mostka termicznego w miejscu przejścia płyty nad ścianą. Maksymalny wysięg wspornika wynosi 1,5 m i nie może być większy niż 1/3 całkowitej długości płyty.



Płyt nie zaleca się przycinać na budowie. Dopuszcza się jedynie wykonanie otworów o średnicy nie większej niż 15 cm lub wycięć o głębokości nie większej niż 15 cm, pod warunkiem, że w miejscu przecięcia pozostaje nie mniej niż 3 całkowitej szerokości płyty.



Większe otwory i przebicia (np. na kominy lub klatkę schodową) przez strop projektowane są podczas wykonywania planu montażowego. W tym przypadku projektuje się krótsze płyty, umożliwiające powstanie otworu. Krótsze płyty oparte są na stalowych elementach - wieszakach lub wymianach. Wieszaki opiera się na sąsiednich płytach. W praktyce wieszaki stosuje się w przypadku otworów nie szerszych niż 125 cm. Przy szerszych otworach stosuje się ramy H stanowiące samodzielny element nośny stropu.


Eko dom z Ytonga w Pokrzywnie, 2009 Spójrz na opis i film.


Strop z Ytong'a i balkon uzyskany poprzez wysunięcie płyty stropowej - Chyby koło Poznania.


http://blog.xella.pl/budujemy/category/Technologie
http://www.budowane.pl/budownictwo_jednorodzinne/suchy_las
http://www.budowane.pl/newsy/ytong__dom_2020